top of page

14-15 MARS 2026

Estniska vantar och detaljer med Heléne Wallin

SEX PLATSER KVAR

​

Nu snackar vi långsam och krånglig stickning!

I den rika estniska sticktraditionen har vantar en särställning. Dels har vantar behövts för klimatet och livet, dels har folktro och tradition gjort att vantarna har en särställning med både symboliska och magiska egenskaper. Det finns ett överflöd av mönster och tekniker där mycket är helt unikt. Fina uppläggningar, dekorränder och detaljer som gärna får ta tid!

 

Traditionellt stickas vantarna mycket tunt med stickor 1,25 -1,5 mm, men den här kursens material är anpassat till 2 - 2,5 mm.

​

Dagarna leds av Heléne Wallin, en hängiven stickerska med stort intresse för stickningens tekniker, möjligheter och historia. Hon stickar gärna estniska vantar med många maskor på tunna stickor, har rest runt i Estland, besökt textila samlingar och arkiv, samt gått kurser för estniska mästerstickerskor. Heléne är också en av rösterna i podcasten Nördic knitting.

Vad vi gör under kursen

Under två heldagar får du en introduktion till den estniska sticktraditionen. Vi varvar korta genomgångar med mycket praktiskt stickande med fokus på två olika vantmuddar med fina detaljer samt gör en flerfärgad uppläggning och avmaskning, stickar en effektfull men enkel mudd som ser rutig ut fast den stickas i ränder och provar på en mönsterteknik där mönstret vävs in över bottenfärgens maskor. Det blir sammanlagt tre olika muddar av olika svårighetsgrad. En del ser svårare ut än det är medan annat kräver lite mer tålamod. Stickning är den är som bäst helt enkelt!  

Dag 1 – Kihnu, vantarnas ö

Första dagen sätter vi stickorna i en mudd från ön Kihnu, vantarnas ö, där den traditionella kulturen är utropad till ett levande kulturarv av Unesco. Vantarna smyckas med bland annat horisontella ”flätor” som stickas över två varv. Här passar vitt garn som bottenfärg och blått/svart/brunt som mönsterfärg. Och lite rött, som extra beskydd mot onda makter, smyger alltid med på något varv.
Vi avslutar dagen med att sticka en mudd som ser rutig ut fast den stickas i ränder. Den ska vi fortsätta sticka på nästa dag.

​

Dag 2 – Färgfest från Muhu

Andra kursdagen bekantar vi oss med tekniker från ön Muhu, som är känd för sitt särpräglande och otroligt färggranna textila hantverk. Det är mönsterstickning med starka färger och dekorränder som kräver både tid och tålamod. Här passar det bra med riktigt starka färger; orange, rosa, svart, gult, grönt. Ju mer ”too much”, desto bättre!

Under dagen fortsätter vi sticka på den rutiga mudden och provar på mönstertekniken roosimine. En teknik som ser både svår och fantastisk ut men är både enklare och roligare.  

För dig som vill gå ännu djupare visar jag också den svåra Kihnu Troi-uppläggningen, en mer avancerad uppläggning som kräver både extra koncentration och kaffe.

Förkunskaper och material

Du ska kunna sticka räta och aviga maskor samt vara van att sticka runt på strumpstickor. Ta med tunt tvåtrådigt ullgarn i flera färger (se färgförslag ovan). Små restnystan räcker. Tänk shetlandsgarn, Rauma finull eller liknande tunt garn med löplängd 175-230 m/50 g.
Strumpstickor 2 - 2,5 mm.
Sticktillbehör; sax, måttband, stoppnål, maskhållare etc.

​

Målet med kursen

Efter kursen ska du ha gjort en flätuppläggning, stickat tre olika muddar, fått grundläggande förståelse för tekniken roosimine och ha med dig material, anteckningar och inspiration för att kunna färdigställa egna vantar hemma.

 

Har du några frågor innan vi ses får du gärna kontakta mig genom att skicka ett mejl till info@helenewallin.com

 

Heléne Wallin

www.helenewallin.com

@entill

Pris:

2 500 kr

Två luncher, förmiddagsfika och eftermiddagsfika båda dagarna ingår.

 

Tid:

09.00-16.00 båda dagarna.

 

Max antal deltagare är 14.

Anmälan görs via vår webshop och kursen betalas i två steg, en anmälningsavgift om 550 kr i samband med anmälan och en slutbetalning ca 10 dagar innan kursstart. Vi återkommer med mer info ca tre veckor innan kursen.

Om du har några frågor är du välkommen att maila redfoxtravel2018@gmail.com, alternativt ringa 0706-109088.

Vår garnbutik, Knit One Purr One, kommer att vara öppen och som kursdeltagare handlar du med 10% rabatt.

​

Övernatta kan du göra på:

​

Vindhästar

www.vindhastar.se

​

Karlsbergs Gård

www.karlsberg.se

​

Joastorps B&B

www.joastorp.se

​

Torkel Jönsgård B&B

www.torkelbb.se

​

Gits Gård

www.gitsgard.se

​

Boende i Falkenberg hittar du här:

www.falkenberg.se/sova/

bottom of page